Nė fillim tė faqės    Harta e ueb faqės

HOME                DREJTUESJA E REVISTĖS                QĖLLIMI                REVISTAT E MĖPARSHME                PROJEKTET                KONTAKT

REPORTAZHE
GRA TË NJOHURA
DOSJE LUFTE
PROFILE
BOTA E TË NJOHURVE
PSIKOLOGJI
MËSIME JETE
SHËNDETI
JETA INTIME
EDUKIM
RRITJA E FËMIJËVE
VETËM PËR TË REJAT
ARGËTIM
BONTON
YJE FILMI
COCKTAIL
FASHION
TRENDE MODE 

Si të keni sukses në jetë; si të jeni e lumtur; si t’i realizoni ëndrrat tuaja; si të jeni përherë e mirëmbajtur dhe e bukur; si të ruani shëndetin; si të jetoni me stil e me sharm – do të mësoni vetëm në revistën TEUTA!    

 
TEUTA
TEUTA
TEUTA
TEUTA
TEUTA
 Edicion Sezonal 2016
Sekreti i martesës sime të suksesshme
Flasin: Justina Shiroka, Mika Haziri, Ardiana Gjinolli, Arlinda Ramadani…
 
Nga këndi im
Përse qan, mama?  
 
Me dashuri nga Kosova
Stili i martesave unike
 
Çifte: Unë kam fat!
 
Planifikimi dhe organizimi i dasmave
Bisedë me Vesa Gashin, drejtoreshë e kompanisë FINESA
 
Psikologji: Luftojeni stresin në ditën e madhe
 
Muaji i mjaltit: 10 vendet më romantike ë Evropë
Ceremonia martesore          
Nuset më të famshme të të gjitha kohëve
 
Fashion: Si të jeni një nuse moderne?
 
Si të vishemi në dasmë: Çfarë duhet veshur nëna e nuses
 
Veshja: Burrat, eh burrat...
 
Martesat dhe zakonet: Ditët e kënaqësisë
 
Kuzhina: Shpageta me qofte nga mishi i pulës
 
Ëmbëlsirat: Tortë me trëndafila dhe çokollatë 
 
Cockatil: Sa do të kushtonte një dasmë në Prishtinë?
 

 


Planifikimi dhe organizimi i dasmave 

Bisedë me Vesa Gashin, drejtoreshë e kompanisë FINESË

DEKORI EKSTRAVAGANT

Projektuesja e dasmave, Vesa Gashi, zbulon përvojën e saj për ngjarjet mbresëlënëse. Të jesh përgjegjëse për lumturinë e çiftit në ditën e tyre të martesës, nuk është punë e lehtë, prandaj për Vesa Gashin, drejtoreshë menaxhuese e kompanisë Finesë, një nga projektueset e dasmave më të njohura në vend, asnjëherë nuk mund të thuhet se është një ditë e zakonshme pune: “Secili çift dhe secila dasmë ka tiparet e veta dhe konceptet që e bëjnë të dallojë nga ngjarjet e tjera, kështu që çdo dasmë sjell...STRESI PARA
DASMËS

Si të ballafaqohemi me stresin i cili është pasojë e përgatitjes dhe emocioneve para dasmës. Njerëzit janë nën ndikimin e stresit për arsye të shumta. Kuptoni cili është shkaku i stresit tuaj para dasmës, në mënyrë që të mund të relaksoheni dhe të kënaqeni në çastet e lumtura të cilat do t’i mbani mend gjatë tërë jetës.Dasma juaj po afrohet dhe ndiheni nga pak jo të sigurt. Ja disa këshilla, të cilat do t’ju ndihmojnë që ta përballoni më lehtë stresin, që të relaksoheni dhe të kënaqeni me çastet e lumtura dhe të rralla: Rreth përgatitjes, lutni familjarët dhe miqtë që t’ju ndihmojnë... 

RaportimRalph & Russo

Dyshja e kreatorëve Tamara Ralph dhe Michael Russo nga Ralf & Russo kanë krijuar një linjë brilante për këtë stinë. Çifti Ralph & Russo kanë një histori të shkëlqyer të suksesit britanik, ata janë brendi i parë gati një shekull. Janë një shembull i shkëlqyer i përsosmërisë dhe të krijimtarisë. Atelieja e tyre në Londër ka një aktivitet me mbi 120 zejtarë, të gjithë ekspertë në fushën e tyre të veçantë. Ralph & Russo ka veshur njerëzit më të famshëm në tepihun e kuq si Angjelina Xholin, Beyonce,...

 
FustanetGlamuri i pafund 

Një veshje formale mahnitëse është një pjesë thelbësore e çdo rasti të veçantë. Ju duhet të përpiqeni që në mbrëmje të vishni fustane elegante, që janë të përsosura për ju.  Një fustan me stil klasik do të mbetet trend tërheqës stinë pas stine. Fustanet e mbrëmjes për çdo femër janë një komponent thelbësor. Me shumë mundësi për t’i veshur, ato janë një investim për ngjarjet e ardhshme. Për një përshtypje të pashlyeshme, ju duhet të zgjidhni veshje që përshtatet me rastin e veçantë...

 
Martesat dhe zakonetDitët e kënaqësisë

Hebrenjtë, si popull, janë shumë interesantë, punojnë shumë dhe janë të organizuar, të dhënë pas njëri-tjetrit. Mbi të gjitha, dallohen me numër të madh festash, dasmash, gëzimesh e mbrëmjesh të hareshme. Për shembull, çdo të premte në mbrëmje u fillojnë Shabo-t (ditë pushimi), që zgjasin deri të shtunën në mbrëmje. Shabot, për hebrenjtë janë institucioni më i rëndësishëm. Sipas tyre, edhe vetë Zoti “për gjashtë ditë e ka krijuar qiellin dhe tokën dhe, në ditën...

 

© 2006-2017 Revista TEUTA. All rights reserved.
developed by anet solutions